Чин молебного пения Пресвятой Богородице пред частицею Ея честныя ризы

Чин молебнаго пения в храме Покрова Пресвятой Богородицы, что на рву, града Калуги, совершаемый во всякий воскресный день пред частицею честныя ризы Божией Матери.

Священство исходит из алтаря, предстоятель выносит ковчежец с частицей честной ризы Божией Матери и возлагает на аналой, стоящий посреди храма. Во время пения священник и диакон кадят ризу окрест, алтарь, иконостас, предстоящих.

Лик:

Высшую небес и Чистшую светлостей солнечных, Избавльшую нас от клятвы, Владычицу мира песньми почтим.

От многих моих грехов немощствует тело, немощствует и душа моя: к Тебе прибегаю, Благодатней, Надеждо ненадежных, ты ми помози.

Владычице и Мати Избавителя, приими моление недостойных раб Твоих, да ходатайствуеши к Рождшемуся от Тебе: о Владычице мира, буди Ходатаица!

Поем прилежно Тебе песнь ныне Всепетой Богородице радостно, со Предтечею, и всеми святыми, моли Богородице, еже ущедрити ны.

Вся Ангелов воинства, Предтече Господень, апостолов двоенадесятице, святии вси с Богородицею сотворите молитву, во еже спастися нам

Диакон: Бог Господь и явися нам: со стихи

Тропарь Богородице, глас 4:

Лик: К Богородице прилежно ныне притецем грешнии и смиреннии, и припадем в покаянии зовуще из глубины души: Владычице помози, на ны милосердовавши: потщися, погибаем от множества прегрешений, не отврати Твоя тщи, Тя бо едину надежду имамы.

Слава, и ныне:

Не умолчим никогда Богородице, силы Твоя глаголати недостойнии: аще бо Ты не предстояла молящи, кто бы нас избавил от толиких бед? Кто же бы сохранил до ныне свободны? Не отступим Владычице от Тебе, Твоя бо рабы спасаеши присно от всяких лютых.

Запевы  канона 2 раза.

Священник: Спаси от бед рабы Твоя Богородице, Яко вси по Боже к Тебе прибегаем, яко нерушимой стене и предстательству.

Лик: Призри благосердием Всепетая Богородице, на мое лютое телесе озлобление, и исцели души моея болезнь.

Запевы  канона 3 раза.

Малая ектения

Диакон: Прокимен глас 4: Помяну имя Твое во всяком роде и роде. Стих.

Евангелие от Луки зачало 4.

По окончании Достойно есть…

Запевы  канона 3 раза.

Диакон возглашает сугубую ектению:

Диакон: Ко Пресвятей Владычице нашей Богородице пред честной Ея ризой помолимся!

Лик: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Лик и все молящиеся: Царице моя Преблагая:

Священство прикладывается к ризе и исходит в алтарь.

Отпуст.

Молящиеся совершают целование честной ризы Пресвятой Богородицы.

Лик поет величание Покрову Пресвятой Богородицы и Богородичные песнопения.